Dom św. Jana Pawła II w Mielcu uroczyście otwarty
Fot. Dawid Osysko

W Mielcu uroczyście otwarto Dom św. Jana Pawła II. Mieści się w nowoczesnym budynku obok kościoła św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty. Są tam warsztaty terapii zajęciowej i dom dziennego pobytu dla osób starszych.

Gospodarz tego miejsca, ksiądz Janusz Kłęczek, podkreślił w rozmowie z naszym reporterem, że budynek udało się zmodernizować w bardzo krótkim czasie - dzięki wygranemu konkursowi na unijną dotację. - Nasze społeczeństwo w szalonym tempie się starzeje i to jest miejsce, w którym starsi ludzie mogą aktywnie spędzić czas - podkreślił proboszcz parafii św. Mateusza w Mielcu.

Seniorzy, dla których powstał dom św. Jana Pawła II mogą korzystać z wielu zajęć. - Oferujemy zajęcia komputerowe, plastyczne taneczne. Są też warsztaty z rękodzieła - wylicza Lucyna Węgrzyn Skowron - opiekunka domu.

Ale ważną częścią są też ćwiczenia poprawiające sprawność - dodaje Aneta Gancarz - Jałowiec - fizjoterapeutka. Seniorzy chętnie uczestniczą w gimnastyce porannej. Mogą korzystać z ćwiczeń w odciążeniu kończyn górnych, kończyn dolnych, ćwiczeń samowspomaganych, a także zajęć indywidualnych. Do dyspozycji jest m.in. bieżnia i rower stacjonarny.

Dom św. Jana Pawła II w Mielcu został poświęcony przez ordynariusza diecezji tarnowskiej. Ten dom jest pragnieniem Karola Wojtyły, który będąc w podeszłym wieku potrafił z energią i głęboką wiarą budować relacje międzyludzkie - powiedział biskup Andrzej Jeż.

Ordynariusz diecezji tarnowskiej zwrócił uwagę na to fakt, że Dom św. Jana Pawła II w Mielcu powstał dzięki dobrej współpracy wielu instytucji. Podkreślał to także marszałek województwa podkarpackiego. - Mamy parafię, miasto, samorząd województwa podkarpackiego, starostwo. osób, które się przyczyniły do tego dzieła jest bardzo wiele - powiedział Władysław Ortyl.

W domu św. Jana Pawła II w Mielcu jest 30 miejsc. Budowa sfinansowana została z Regionalnego Programu Operacyjny Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Udział mają także Wojewódzki Urząd Pracy i PFRON. Całość inwestycji przekroczyła 3 miliony złotych.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Polskie Radio Rzeszów

Adres:
Zamkowa 3
35-032 Rzeszów
Telefon:
+48 17 852 15 01
Faks:
+48 17 875 05 03

Dodatkowe informacje

Dodatkowe informacje:

Antena: + 48 17 222 22 22

Newsroom: +48 17 875 01 50

Studia terenowe

Ostatnie komentarze

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj