Nadawaliśmy z Wilna!
fot. Adam Głaczyński

Zapraszamy Państwa do Wilna, skąd prowadziliśmy audycję Wolna sobota. W stolicy Litwy, tak mocno związanej z przeszłością Polski, można znaleźć wiele śladów naszej tradycji, kultury, nauki czy polityki, a język polski słychać na ulicach miasta.

Spacerowaliśmy ważnymi ulicami Wilna i odwiedzaliśmy miejsca związane z m.in. z Adamem Mickiewiczem, Juliuszem Słowackim, Czesławem Miłoszem czy Józefem Piłsudskim. Na dłużej zatrzymaliśmy się w Polskim Teatrze Studiu, gdzie planowano premierę spektaklu poświęconego marszałkowi Piłsudskiemu. Z Polskim Studiem Teatralnym w Wilnie jesteśmy zaprzyjaźnieni, aktorzy tej sceny często występują w Teatrze Polskiego Radia Rzeszów.

Nie zapominamy także, że w tym roku mija 90 lat od uruchomienia w Wilnie polskiej rozgłośni radiowej - jednej z najstarszych w dziejach naszej radiofonii. Dziś te tradycje kontynuuje "Radio znad Wilii", w którym odwiedziliśmy kolegów radiowców.

Głosem po Wilnie oprowadzali słuchaczy prowadzący Adam Głaczyński i Iwona Piętak.

 

Albina Drzewiecka - nauczycielka, przewodniczka po Wilnie, oprowadza po bazylice św. Stanisława i św. Władysława - najważniejszej świątyni w Wilnie.

Albina Drzewiecka - rozmawia Adam Głaczyński

 

Wizyta w Muzeum Adama Mickiewicza w Wilnie

 

Waldemar Szałkowski - historyk, prezes Wileńskiego Klubu Rekonstrukcji Historycznej Garnizon Nowa Wilejka opowiada o Ostrej Bramie - jednym z symboli Wilna.

O Ostrej Bramie opowiada Waldemar Szałkowski

 

Waldemar Szałkowski - opowiada o najstarszych ulicach na Starówce Wileńskiej i znanych postaciach, które mieszkały na ul. Zamkowej.

O Starówce Wileńskiej opowiada Waldemar Szałkowski

 

Albina Drzewiecka - oprowadza po Cmentarzu Na Rossie, jednej z najważniejszych polskich nekropolii narodowych

Albina Drzewiecka - rozmawia Adam Głaczyński

 

Spektakl "Marszałek: żołnierz z ducha" poświęcone Józefowi Piłsudskiemu, zrealizowane przez Polskie Studio Teatralne w Wilnie, przygotowane z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

Z Lilią Kiejzik rozmawia Adam Głaczyński

 

Sygnał rozgłośni Polskiego Radia w Wilnie, która powstała jako piąta w Polsce. Działała w latach 1927-1939

Sygnał rozgłośni Polskiego Radia w Wilnie w latach 1927-1939

 

Fragment nagrania z 1932 r. z rozgłośni Polskiego Radia w Wilnie. Dyrektor rozgłośni Witold Hulewicz przedstawia słuchaczom Franciszka Żwirkę.

Witold Hulewicz przedstawia słuchaczom Franciszka Żwirkę (1932)

 

Fragment audycji z 1938 roku  z rozgłośni Polskiego Radia w Wilnie.

Reporter rozmawia nocą z mieszkańcami Wilna i pyta co robią i skąd wracają...

 

Radio Znad Wilii od ponad dwudziestu lat jest jednym z głównych ośrodków polskiej myśli i kultury na Litwie. Radio patronuje różnym projektom, promuje wydarzenia związane z Wilnem i Wileńszczyzną, jest rzecznikiem i środowiskiem budowy porozumienia ponad podziałami.

Z Bożeną Lenkiewicz i Renatą Butkiewicz z Radia znad Wilii rozmawia Iwona Piętak

Oceń ten artykuł
(7 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj