Unia dofinansuje budowę gazociągu Strachocina – Pogórska Wola
Fot. www.gaz-system.pl

Komisja Europejska zgodziła się na dofinansowanie z funduszy unijnych budowy gazociągu Strachocina – Pogórska Wola. Blisko stukilometrowy odcinek stanowi fragment korytarza gazowego Północ - Południe.

Jego trasa przebiegać będzie przez podkarpackie powiaty: sanocki, brzozowski, krośnieński, strzyżowski, jasielski i dębicki oraz gminę Skrzyszów w powiecie tarnowskim w Małopolsce.

Inwestycja poprawi warunki techniczne i bezpieczeństwo przesyłania gazu w rejonie południowo-wschodniej Polski. Umożliwi przesył gazu na Podkarpacie oraz Słowację, a także w stronę Ukrainy, czyli kierunku odwrotnym do obecnego. Gaz popłynie też bezpośrednio z Podziemnego Magazynu Gazu Strachocina w kierunku zachodnim. Będzie to miało wpływ na zmniejszenie kosztów pracy systemu przesyłowego przez skrócenie trasy transportu gazu z importu.

Wartość inwestycji to blisko 600 mln zł, z tego prawie 237 mln zł wynosi dofinansowanie z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko. Gazociąg ma być gotowy do końca 2020 roku.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj