Prof. Dariusz Wojakowski: Oligarchia jest problemem Ukrainy
fot. A. Kutrzeba

Nie można rozpatrywać miejsca Ukrainy w Europie bez uwzględnienia sytuacji sytuacji ekonomicznej tego kraju twierdzi prof Uniwersytetu Rzeszowskiego Dariusz Wojakowski. O najważniejszych problemach Ukrainy dyskutować będą uczestnicy rozpoczynającego się w Jasionce pod Rzeszowem XI Forum Europa-Ukraina.

Zdaniem rzeszowskiego socjologa Ukraińcy nie mogą uporać się z postkomunistycznym systemem oligarchicznym. Propozycją wyjścia z tego systemu jest stowarzyszenie Ukrainy z Unią Europejską, ale jest ona skierowana do tych, którzy tym systemem zarządzają. Uczestnicy debaty na ten temat - m.in. inteligencja ukraińska wątpi czy władza chce wyjść z tego systemu.

Rzeszowski socjolog dodaje, że poważnym problemem dla Ukrainy jest migracja zarobkowa do Polski i Europy Zachodniej. W Polsce szacuje się, że na stałe mieszka ok 200 tys. obywateli Ukrainy a milion pracuje. To oznacza, czterokrotny wzrost liczby Ukraińców w ostatnich dwóch latach dodaje  - socjolog. Jest to wielkie wyzwanie dla naszego wschodniego sąsiada.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj