Forum Europa - Ukraina w podrzeszowskiej Jasionce dobiegło końca
fot. Anna Kutrzeba

Biznes, gospodarka, integracja europejska i reformy na Ukrainie - to część tematów XI Forum Europa-Ukraina, zakończonego w środę wieczorem w podrzeszowskiej Jasionce. W ponad 40 panelach dyskusyjnych wzięło udział przeszło 300 prelegentów m.in. z Polski, Ukrainy i państw UE.

Głównym organizatorem Forum Europa-Ukraina, które odbyło się w G2A Arena w Jasionce, był Instytut Studiów Wschodnich. W dwudniowej imprezie uczestniczyło łącznie ponad tysiąc gości z kilkunastu krajów. Honorowy patronat nad forum objął marszałek Sejmu Marek Kuchciński, a PAP była jednym z partnerów medialnych forum.

W czasie dyskusji poruszano zagadnienia związane z biznesem, gospodarką, integracją europejską i reformami na Ukrainie, polityką międzynarodową oraz ze społeczeństwem. Jednym z głównych tematów dyskusji w trakcie forum była modernizacja i rozwój potencjału Ukrainy oraz kierunek i tempo przeprowadzanych tam reform. Odbyło się też kilka sesji plenarnych, na których decydenci rozmawiali o współpracy gospodarczej i politycznej Ukrainy i krajów europejskich.

Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński mówił w rozmowie z PAP o relacjach Polski z Ukrainą w latach 2014-18.

"Wydaje mi się, że kardynalne znaczenie ma to, że Ukraina weszła na ścieżkę integracji europejskiej. Wybrała kierunek zachodni, a nie wschodni w swojej polityce zagranicznej, w swojej polityce rozwojowej. Oznacza to, że będzie szła tym samym tropem, którym Polska kroczyła w latach 90. zeszłego wieku" – powiedział Kwieciński.

Wśród sukcesów wskazał na wzrost obrotów handlowych między obu krajami. Zauważył też, że "cały czas mamy bardzo trudne dyskusje na temat przeszłości; naszej wspólnej historii".

Podkreślił, że dla Polski "Ukraina jest bardzo ważnym partnerem". "Jest nie tylko naszym sąsiadem, ale jest krajem, narodem, z którym zawsze mieliśmy bardzo dobre związki kulturowe, osobiste. Bardzo wiele nas łączyło. Mamy również podobne języki. Dużo rzeczy nas łączy" - zaznaczył.

Zwrócił uwagę na bardzo ważną rolę regionów przygranicznych we współpracy polsko-ukraińskiej. „Mamy tu pewne instrumenty krajowe, w ramach których regiony współpracują. Mamy również instrumenty z poziomu Unii Europejskiej" - mówił.

premier Ukrainy Anatolij Kinach, a obecnie prezes Ukraińskiego Związku Przemysłowców i Przedsiębiorców zapewnił, że Ukraina nieodwracalnie idzie w kierunku UE, i że tak samo będzie budować relacje z Polską - na zasadach wzajemnego zaufania, równych relacji i sympatii.

Z kolei szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz powiedziała w czasie jednej z debat, że rząd pracuje obecnie nad pakietem adresowanym do pracowników z Ukrainy, który będzie realizowany w modelu partnerstwa. Wspomniała o polskich doświadczeniach depopulacji wynikającej z demografii i związanej z falą emigracji po 2004 roku, gdy Polska weszła do UE.

„Chcielibyśmy, mając to doświadczenie, realizować programy wspólne z Ukrainą, które pozwolą nam na wzajemny rozwój i na tej synergii w dużej mierze skorzystać” - mówiła.

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS) podkreślił, że Polska nie chce UE dwóch prędkości. Przestrzegał, że kraje aspirujące do UE jak Gruzja, Ukraina, Mołdawia, Macedonia mogą się zniecierpliwić, tak jak to się stało w przypadku Turcji.

"Mówimy bardzo stanowczo: my nie chcemy Unii dwóch prędkości. Nie chcemy powrotu do czasu podziału Europy. A jeżeli Niemcy, Francja, najsilniejsi gracze UE uznają, że taki podział jest dla nich najwygodniejszy i go przeforsują, to mówimy na to: my się zmobilizujemy we Wschodniej i Środkowej Europie" – mówił polityk.

W czasie forum odbyły się także dwa wydarzenia specjalne. Pierwszym była prezentacja filmu dokumentalnego „Trudne Braterstwo” (polsko-ukraiński sojusz wojskowy 1920 r.) w reżyserii Jerzego Lubacha, która otworzyła forum. Drugim wydarzeniem była wystawa „Więźniowie Kremla. Nieznane ofiary niezadeklarowanej wojny”.

Pierwszy dzień forum zakończyła gala, w czasie której reżyserzy Jerzy Hoffman i Oleg Sentsow zostali laureatami nagrody Karpacka Europa Wspólnych Wartości. Są nią honorowane osoby lub instytucje z państw karpackich, które swoimi działaniami przyczyniły się do krzewienia wspólnych europejskich wartości w Europie Środkowej i Wschodniej. Miały także wpływ na rozwój współpracy oraz porozumienia w regionie. W imieniu ukraińskiego laureata nagrodę przyjął członek stowarzyszenia Więźniowie Kremla, Sentsow przebywa bowiem w rosyjskim łagrze.

Drugi dzień obrad zakończyła gala start-upów z nagrodami dla najlepszych młodych przedsiębiorców.

Podczas forum swoją najnowszą książkę zaprezentował dr Marc Berenson. Publikacja „Podatki i Zaufanie: Przejście z Przymusu do Harmonizacji w Polsce, Rosji i Ukrainie” - jak podkreśla organizator forum - jest szerokim opracowaniem dotyczącym ewolucji systemów podatkowych w Polsce, na Ukrainie i w Rosji. Książka powstawała m.in. w oparciu o badania, które Berenson prezentował w trakcie wystąpień na poprzednich edycjach forum.

Najważniejszym wydarzeniem towarzyszącym forum były II Targi Wschodnie, w których wzięło udział ponad 70 wystawców z kilku krajów Europy. Reprezentowali oni takie branże, jak informatyka i nowe technologie; finanse; ubezpieczenia; budownictwo; motoryzacja i lotnictwo, a także turystyka i sport. Swoje stoiska prezentowały również polskie i ukraińskie regiony oraz instytucje.

Patronat honorowy nad Forum objął marszałek Sejmu, a Polskie Radio Rzeszów jest partnerem medialnym spotkania.

Zygmunt Berdychowski, przewodniczący rady programowej ISW

Relacja z popołudniowej i wieczornej części Forum

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Kliknij aby powiększyć fotografię DSC_0078.JPG
Od lewej: Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Wojciech Buczak - poseł, przewodniczący sejmowej komisji Obrony Narodowej, Wiesław Łyszczek - Główny Inspektor Pracy
Kliknij aby powiększyć fotografię DSC_0094.JPG
Andrzej Adamczyk - Minister Infrastruktury
Kliknij aby powiększyć fotografię DSC_0098.JPG
Od lewej: Roman Adamski, Bogdan Rzońca - Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego i Andrzej Adamczyk
Kliknij aby powiększyć fotografię DSC_0120.JPG
Przedstawiciel Wydziału Turystyki Obwodowej Administracji w Tarnopolu Roscisław Wiatkiw i Olga Hałabud
Kliknij aby powiększyć fotografię DSC_0134.JPG
Jan Piekło - Ambasador RP na Ukrainie
Kliknij aby powiększyć fotografię DSC_0138.JPG
Władysław Ortyl - Marszałek Województwa Podkarpackiego
Kliknij aby powiększyć fotografię DSC_0148.JPG
Zygmunt Berdychowski - Przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego

Artykuły powiązane

 • 11 Sie, 2020
  Lotnisko w Jasionce odprawia coraz więcej turystów
  Lotnisko w Jasionce odprawia coraz więcej turystów
  Mimo pandemii coraz więcej osób odprawianych jest na lotnisku w Jasionce koło Rzeszowa. Rzeszowski Port lotniczy obsłużył w lipcu blisko...
 • 10 Sie, 2020
  Szlachetna Paczka szuka wolontariuszy
  Szlachetna Paczka szuka wolontariuszy
  Rodziny, które straciły pracę podczas epidemii koronawirusa, osoby starsze i samotne - to do nich głownie ma trafić w tym...
 • 10 Sie, 2020
  Koronawirus zabił kolejną osobę
  Koronawirus zabił kolejną osobę
  Kolejna śmiertelna ofiara zakażenia koronawirusem w regionie. Dziś w Szpitalu w Łańcucie zmarła mieszkanka powiatu jasielskiego. Ponadto na Podkarpaciu odnotowano 37...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj