O europejskiej wsi i rolnictwie w Jasionce
Fot. materiały prasowe

Ograniczenie i uproszczenie procedur związanych z unijną biurokracją w perspektywie reformy Wspólnej Polityki Rolnej były między innymi tematem dyskusji podczas międzynarodowej konferencji rolniczej, która odbyła się w Jasionce.

Wzięli w niej udział ministrowie rolnictwa grupy wyszehradzkiej oraz komisarz ds. rolnictw i rozwoju wsi UE Phil Hogan. Komisarz podkreślił, że jednym z celów konsultacji w sprawie wspólnej polityki rolnej, które rozpoczęły się 2 lutego jest uproszczenie procedur. Opinie spływają, ale wciąż jeszcze za mało jest głosów od polskich rolników.

Prof. Jerzy Buzek, były szef Parlamentu Europejskiego powiedział, ze na skutek Brexitu UE rocznie traci 9 mld euro, a jej budżet w ciągu 7 lat zostanie zmniejszony o około 70 mld euro. Może dotknąć to rolnictwa, choć jak zapewnił, wspólna polityka rolna będzie istnieć.

Ministrowie rolnictwa państw Grupy Wyszehradzkiej rozmawiali też o wyrównaniu dopłat w ramach starej i nowej Unii oraz korekcie formuły dopłat między poszczególnymi filarami.

Pod koniec konferencji odbyło wręczenie nagrody im. marszałka Józefa Ślisza. Statuetkę wraz z kwotą 100 tys. zł otrzymało Stowarzyszenie Dom Wschodni niosące pomoc dla chrześcijan na Bliskim Wschodzie, głównie w Aleppo w Syrii. Nagrodę wręczył członek kapituły, prezes PiS Jarosław Kaczyński, który podkreślił, że zobowiązaniem chrześcijan jest pomoc swym braciom na Bliskim Wschodzie i wypełnia to właśnie Fundacja Dom Wschodni.

To także zobowiązanie szersze narodowe - mówił prezes rządzącej partii i zdeklarował szersze działania na rzecz mieszkańców krajów objętych wojnami i prześladowaniami.

Ks. dr Przemysław Szewczyk z Fundacji Dom Wschodni dziękując podkreślił, że cały czas potrzebna jest pomoc w miejscach walk i prześladowań, a nagroda im. Józefa Ślisza przypomina, że historię tworzą ludzie drugiego planu.

Patronem nagrody im. marszałka Józefa Ślisza jest Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. Ma na celu docenienie organizacji lub osób wyróżniających się zaangażowaniem na rzecz postaw obywatelskich, demokratycznych oraz szerzących wartości chrześcijańskie.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj