Sokołami i jastrzębiami płoszą gawrony z parków
fot. archiwum

W parkach miejskich kilku miast Podkarpacia, m.in. w Jaśle i Krośnie, sokolnicy wraz z ułożonymi sokołami i jastrzębiami płoszą gawrony. Akcja, która potrwa do początku maja, ma wymusić zmianę miejsc gniazdowania tych ptaków. Widok ptaków szponiastych na ręku sokolników wywołuje niepokój i ucieczkę gawronów.

W Jaśle samorząd z usług sokolników korzysta już dziewiąty rok. Wcześniej pod naciskiem mieszkańców próbował nieskutecznie różnych sposobów, aby pozbyć się gawronów z parków.

Krośnie sokoły pomagają po raz drugi. W ubiegłym roku płoszenie gawronów w tym mieście sprawiło, że zmieniły one miejsce gniazdowania i wyniosły się z parków. Dodatkową zaletą był powrót do parku mniejszych gatunków ptaków śpiewających, które wcześniej zostały wyparte przez kolonie gawronów.

Zgodnie z decyzją Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska płoszenie gawronów przy pomocy ułożonych ptaków drapieżnych ma nie dopuścić do zbudowania gniazd i złożenia jaj. W przypadku, gdyby jednak doszło do pojawienia się lęgu, akcja musi natychmiast zostać przerwana.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj