Ślubowanie "Strzelców" w 99 rocznicę śmierci płk. Leopolda Lisa Kuli
fot. Anna Kutrzeba

Ponad tysiąc Strzelców wzięło udział w obchodach 99 rocznicy śmierci płka Leopolda- Lisa Kuli w Rzeszowie.

Głównym punktem uroczystości było przyrzeczenie ponad 450 dziewcząt i chłopców Związku Strzeleckiego Strzelec Józefa Piłsudskiego nie tylko z Podkarpacia. W dzisiejszej uroczystości wzięli udział  Strzelcy m.in. z Torunia, Warszawy, Wrocławia i Lwowa. Rotę przyrzeczenia odczytał Jan Kasprzyk - szef urzędu d/s osób represjonowanych, a listy do uczestników uroczystości przesłali Beata Szydło, premier Mateusz Morawiecki oraz marszałek sejmu Marek Kuchciński.     

Uroczystość odbyła się przed pomnikiem Leopolda - "Lisa" Kuli. To patron rzeszowskiej jednostki strzeleckiej, który w wieku niespełna 23 lat zginął w walkach z Ukraińcami pod Torczynem. Zdaniem Strzelców mimo upływu lat jest ona nadal wzorem do naśladowania.

Wcześniej podczas mszy ślubowanie złożyło też ponad sto Orląt, to dzieci ze szkół podstawowych. Podkarpacki Związek liczy ponad 1600 Strzelców oraz 260 Orląt.

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Artykuły powiązane

2 komentarzy

  • Kaśka 09 Mar, 2018

    Pan J.J. Kasprzyk przypomniał słowa, które są esencją polskości: ,,Polak klęka tylko przed Bogiem". Tylko przed Bogiem klękali nasi przodkowie rzuceni w wir okrutnych zdarzeń dziejowych. Myślę, że każdy naród kocha swoją ojczyznę, ale my kochamy ją i mamy jeszcze to coś w sobie. Patrząc na twarze żołnierzy, strzelców, ale także osób cywilnych można spokojnie stwierdzić, że większość z nich klęknie tylko przed Bogiem.

  • Tomek 08 Mar, 2018

    Takie uryczystosci zawsze napawaja mnie duma i radoascia, ze teraz naprawde czci sie osoby ktore oddawaly wartosc najwieksza jaka posiada kazdy z nas zycie w imie obrony rowniez udzial najmodszego pokolenia i jego patriotyzm. Dziekuje za wspanialy przekaz, tak trzymac.
    * komentarz zawiera niedozwoloną treść

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj