NA ŻYWO

Ksenia Burghardt

Ksenia Burghardt

Studiuje kilka kierunków, ale najlepiej czuje się w radiu. Trudno jej usiedzieć na miejscu, jest zabiegana i zakręcona, zawsze zaangażowana w wiele projektów.

Z charakteru: umiarkowana optymistka, uparciuch i szczera perfekcjonistka.

Wyznaje zasadę "wszystko albo nic". Jej ogromną miłością, zaraz po popołudniowych drzemkach, są spacery z psem. W wolnych chwilach lubi wyjść z domu prosto przed siebie i wrócić za kilka godzin. Kocha sport, choć ostatnio tylko go ogląda. Uwielbia też piec ciasta, podróżować i spędzać czas w górach. Uważa, że jeśli czegoś nie wolno, a bardzo się chce, to można. No i nie spocznie póki nie dotrze do wyznaczonego celu.

Kamienica nr 19 "Dom Polonii" i Kamienica nr 12

Tym razem w cyklu Rzeszów Nieodkryty pojawiła się opowieść o rzeszowskim Rynku. Jest on przez wielu porównywany do tego krakowskiego. I choć jest sporo mniejszy, to równie ładny. Jaką historię skrywa? Kiedy powstały te wszystkie kamienice? - Odpowiedzi na takie pytania próbował udzielić Rafał Kocoł, kierownik działu historycznego Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.

Ogród Miejski im. Solidarności

Ogród ten jest najstarszym z miejskich parków. Ma bardzo długą i bogatą historię sięgającą XVIIIw. Wtedy funkcjonował jako ogród klasztorny oo. Reformatów, a w późniejszych latach został przekazany miastu. Szczegółową historię tego parku opowiedziała historyczka - Małgorzata Jarosińska.

Historia budynków bankowych na ulicy 3-go Maja

Tym razem w cyklu "Rzeszów Nieodkryty" spróbuję przybliżyć Państwu historię budynków, które można podziwiać spacerując po ulicy 3-go Maja. Sąsiadujące obok siebie bankowe gmachy na styku ulic - Zamkowej, 3-go Maja i alei Lubomirskich od lat zachwycają swoją okazałością. Kiedy powstały, co się w nich mieściło i dlaczego wyglądają akurat w taki sposób? Opowiadał o tym kierownik działu historycznego Muzeum Okręgowego w Rzeszowie – Rafał Kocoł.

Rzeszowski zamek

Jedną z najbardziej okazałych i rozpoznawalnych budowli w Rzeszowie jest zamek. W świadomości mieszkańców miasta funkcjonuje on jako sąd, a dawniej więzienie. Warto jednak pamiętać o jego wcześniejszych funkcjach. Jak wyglądały koleje losu rzeszowskiego zamku? - Opowiadał o nich Augustyn Świst z Koła Przewodników Terenowych i Beskidzkich PTTK w Rzeszowie.

Jak dobrze znamy Rzeszów?

Są w Rzeszowie budynki, których historia wydawać się może oczywista, jak np. rzeszowski zamek czy Pałac Lubomirskich. Jednak co dla jednego wydaje się oczywiste, wcale dla drugiego takie być nie musi. Dlatego postanowiłam sprawdzić co rzeszowiacy wiedzą o Rzeszowie. Czy są w stolicy Podkarpacia miejsca warte odwiedzenia?