NA ŻYWO

Renata Machnik

Renata Machnik

Od 1995 roku korespondentka Polskiego Radia Rzeszów. Jej żywiołem jest teren: od wysokich Bieszczadów po krańce jasielskiej ziemi. Zawsze ciekawa tego co powiedzą jej rozmówcy. Jadąc do nich, często wybiera drogę na skróty. Dzięki temu poznała wioski, o których nie miała pojęcia, krajobrazy zapierające dech w piersiach. Tak właśnie przez lata odkrywała Beskid Niski i jak mówi, wcale nie wie o nim wszystkiego. Cieszy się z kolejnej edycji Radia Biwak. Jest pewna, że na "swoim" terenie znowu odkryje coś ciekawego.

Karpackie wilki

Osobliwości karpackich lasów to nasz biwakowy cykl opowieści o roślinach i zwierzętach żyjących w Karpatach. Dzisiaj Edward Marszałek opowie o wilkach,zwierzętach budzących postrach nawet w bajkach. Już w 1697 r.powstała znana do dzisiaj opowieść Charlesa Perraulta o dziewczynce, która nosiła na głowie czerwony kapturek i wybrała się przez lat do swojej babci. Karpackie wilki to jednak nie jest bajka.

O karpackich żubrach

Osobliwości karpackich lasów to nasz biwakowy cykl poświęcony florze i faunie tego liczącego 1300 km pasma górskiego. Niektóre elementy przyrody powtarzają się w górach,inne występują na całym łuku, a jeszcze innych do niedawna wcale nie było.

Edward Marszałek opowie o karpackich żubrach, których przewracanie przyrodzie zaczęło się w Bieszczadach

Kłokocząca kłokoczka

Kłokoczka południowa to krzew magiczny w Karpatach. Lesnicy zachęcają, by sadzić ją w swoich ogrodach i miejscach, gdzie można ją usłyszeć. Jak to możliwe? Tak, bo kłokoczka... kłokoczce na karpackich wzniesieniach, a miejscowa ludność wykorzystuje jej nasiona do wyrobu różańców.

O tym kolejna rozmowa Renaty Machnik z Edwardem Marszałkiem.

Karpackie cisy

Dzisiaj, w ramach naszego cyklu Edward Marszałek opowie o karpackich cisach. Drzewach niezwykłych i drewnie niezwykłym, któremu przypisywano właściwości magiczne. Niestety, był czas, że w niektórych regionach Karpat cisy zaczęły być masowo wycinane i wykorzystywane jako środek płatniczy. Dzisiaj jest drzewem bardzo szanowanym, a jego restytucja pozwala wierzyć, że zostanie uratowany w całych Karpatach, nie tylko w Polsce.

Osobliwości karpackich lasów

Wakacyjny cykl opowiadający o faunie i florze tego górskiego pasma. Są rośliny, które spotkamy w całym liczącym 1300 km pasmie karpackim, są takie, które rosną tylko w jednym miejscu. Są zwierzęta, które... ale oddajmy głos Renacie Machnik Edwardowi Marszałkowi, którzy będą opowiadać o znanych i mniej znanych ciekawostkach karpackich.