Natalia Kukulska: "Czułe struny”
Okładka albumu "Czułe Struny" Grafika: Adam Żebrowski

O tym albumie mówi się od miesięcy, a wydawnictwo od kilku tygodni okupuje czołówkę zestawienia Bestsellerów Empiku.

To największa artystyczna produkcja na naszym rynku fonograficznym jak również wydarzenie bez precedensu na świecie.

Wybrane dzieła Fryderyka Chopina po raz pierwszy zostały opracowane w formie utworów symfonicznych, do których powstały teksty. Dostały one nową, wielowarstwową oprawę od pięciu najlepszych polskich kompozytorów i aranżerów: Krzysztofa Herdzina, Nikoli Kołodziejczyka, Adama Sztaby, Pawła Tomaszewskiego oraz Jana Smoczyńskiego.

Pod ich batutą zabrzmiała nasza najwybitniejsza orkiestra - Sinfonia Varsovia.

Obok orkiestry pojawiają wspaniali muzycy, m.in. Robert Kubiszyn, Michał Dąbrówka, Piotr Wrombel. Dodatkowym zaszczytem jest gościnny udział wybitnego pianisty, Janusza Olejniczaka, którego wykonania Chopina docenia cały świat. Za reżyserię dźwięku i mix utworów odpowiedzialny jest niezwykle ceniony Leszek Kamiński.

W nagranie „Czułych strun” twórczo i wykonawczo zaangażowanych było blisko 100 osób.

Jednym z pretekstów do powstania albumu jest jubileusz 210. urodzin Fryderyka Chopina, który przypada na bieżący rok. Inicjatywa tego wydawnictwa oraz pomysł połączenia wszystkich podmiotów muzycznych wyszły od Natalii Kukulskiej, która wykonuje utwory Chopina w nowej odsłonie i jest autorką połowy tekstów na tym albumie. Obok niej, za warstwę liryczną odpowiadają cenione autorki i artystki, które wokalista zaprosiła do tego projektu, a są to: Mela Koteluk, Kayah, Gaba Kulka, Natalia Grosiak (Mikromusic) i Bovska.

„Dotykamy muzyki Fryderyka Chopina. Muzyki niezwykle kunsztownej i pomnikowej. Na pewno wymaga to odwagi, ale jeżeli w muzykę wkłada się całe serce, profesjonalizm i spotykają się ludzie o takich wrażliwościach i talentach, jak moi goście, może z tego wyjść coś pięknego, nowego, a zarazem przypominającego nam o wielkości pierwowzoru.” - Natalia Kukulska

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Czytany 129 razy

2 komentarzy

  • Observator 25 Wrz, 2020

    Jeszcze 26 lat temu, czyli w 1994 roku nagrany został jazzowy album pt.: „Chopin” przez muzyków- Andrzej Jagodziński Trio. Sięgnęli oni wówczas po utwory z różnych okresów twórczości kompozytora - mazurki, nokturny, walce, etiudy, polonezy, a nawet sonatę. Można więc stwierdzić, że upowszechnienie zjawiska, które obecnie nazywamy nurtem chopinowskim, polski jazz zawdzięcza Andrzejowi Jagodzińskiemu.

  • Muza 22 Wrz, 2020

    Podobno pomysł na tą płytę i w takiej formie zrodził się u Natalii Kukulskiej przy okazji koncertu z Classic Jazz Quartet na 200 rocznicę urodzin wielkiego Polaka- Fryderyka Chopina.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj