Kiedy przed laty rówieśnicy Michała Bajora słuchali Beatlesów, on również zafascynowany nucił ich wspaniałe piosenki. Ale równolegle wsłuchiwał się w utwory włoskich i francuskich wykonawców. Festiwale w San Remo i piosenki Charlesa Aznavoura czy Edith Piaf były dla niego wyznacznikiem gustu dobrej estrady – od kolorowych włoskich, po mądre francuskie przeboje. Po te ostatnie artysta sięgał w swoim muzycznym życiu wielokrotnie, znacznie przyczyniając się do ich utrwalenia w świadomości kilku pokoleń odbiorców.

Tym razem Bajor postanowił przemieszać swoje muzyczne włosko-francuskie fascynacje i z kilkuset piosenek wybrał osiemnaście, które w większości pierwszy raz nagrał na płycie. Fundamentem „Kolor Cafe” jest piętnaście premierowo nagranych perełek, które przed laty wykonywali między innymi Dalida, Salvatore Adamo, Marino Marini, Joe Dassin, Sophia Loren czy Edith Piaf. To bardzo zróżnicowany repertuar – od przejmującej „Je suis malade” Dalidy, przez kolorowe „Couleur cafe” Serge’a Gainsbourga czy „Quando, quando” Marino Mariniego, aż po „Hymn miłości” Edith Piaf.

Ponadto na prośbę swoich fanów, artysta ponownie zarejestrował medley „Edith” oraz francuską pieśń rozsławioną przez Franka Sinatrę - „My Way”. A w prezencie dorzucił jeszcze bonus w postaci “Walca na tysiąc pas” Jacquesa Brela, w wykonaniu z 1986 roku, dzięki któremu stał się rozpoznawalny i popularny jako śpiewający aktor.

W programie albumu znalazły się piosenki wykonane przez artystę w pięknych, często nowych tłumaczeniach Rafała Dziwisza, ale i utwory z oryginalnymi tekstami włoskimi i francuskimi. Za muzyczną oprawę całości odpowiada Wojciech Borkowski – wieloletni szef i producent muzyczny nagrań Bajora. Aranżacje nawiązują do klimatu minionych epok, ale z uwzględnieniem współczesnych akcentów. Jednak najważniejszą wartością materiału są interpretacje wokalne – dojrzalsze i bardziej pogłębione niż kiedykolwiek przedtem. Michał Bajor tradycyjnie już do piosenkowego kanonu podchodzi z szacunkiem, odciskając na nim piętno własnej indywidualności i wiarygodności.

https://www.youtube.com/watch?v=nWQyTWGKhIg

Lista utworów na płycie:

1. Ty i ja (Su Di Noi, Pupo)

2. Kolor Cafe (Couleur Cafe, Serge Gainsbourg)

3. Bez sił ballada (Je suis malade, Dalida)

4. Komedianci (Les Comediens, Charles Aznavour)

5. Quando, quando (Tony Renis)

6. Miłość to jest gra (Et L’amour s’en va, Joe Dassin)

7. Hymn do miłości (Hymne a L’amour, Edith Piaf)

8. Ciao mała, jak się masz? (Ciao cara, come stai?, Iva Zanicchi)

9. Bambino (Dalida)

10. Mambo Italiano (Rosemary Clooney, Sophia Loren)

11. Bella Ciao (Milva, Yves Montand)

12. Jak ten śnieg pada (Tombe La Neige, Salvatore Adamo)

13. Tico tico (Carmen Miranda, Dalida)

14. Z dali (Salut, Joe Dassin)

15. Edith (medley) (Edith Piaf)

16. By nie być w życiu sam (Pour Ne Pas Vivre Seul, Dalida)

17. Moja droga (Comme d’habitude, Frank Sinatra – My Way)

18. Walc na tysiąc pas (La Valse a Mille Temps, Jacques Brel)

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Czytany 133 razy

1 komentarz

  • Observator 14 Lut, 2020

    Utwory oryginalne w wykonaniu gwiazd estrady z przeszłości w języku francuskim i włoskim i tak są znacznie znacznie lepsze i te im nie dorównują nawet w części pod żadnym względem.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj