Mikromusic - polski zespół grający muzykę określaną jako avant pop lub art pop. W ich twórczości słychać inspiracje słowiańskim folkiem, jazzem, rockiem i elektroniką. Na koncie mają siedem płyt studyjnych i trzy albumy koncertowe.

Grali na najważniejszych polskich festiwalach i koncertowali za granicą. Zespół został dwukrotnie nominowany do najważniejszej polskiej nagrody muzycznej czyli Fryderyków w kategorii Alternatywna Płyta Roku, a teledyski do ich utworów wielokrotnie otrzymały wyróżnienia na takich festiwalach jak Yach Film Festival, Camerimage, Berlin Music Video Awards.

18 lutego miała miejsce premiera singla „Koniec zimy”, który anonsował nowy album zespołu, krążek „Mikromusic z dolnej półki”.

W oryginalnie utwór jest rytmiczną, utrzymana w latach 80-tych piosenką. Tutaj możemy go usłyszeć w wersji ballady jazzowej z przepiękną solówka zagraną na flugelhornie przez Adama Lepkę.

Sam album „Mikromusic z dolnej półki” swoją premierę miał 20 września. To nowa, akustyczna odsłona zespołu. Szukając niecodziennych brzmień grupa sięgnęła po nietypowe instrumenty. Czego nie umieli zrobić sami, kupili u lokalnych rzemieślników bądź znaleźli na targu staroci.
Co ciekawe, na koncertach można usłyszeć takie instrumenty jak gitary z pudełek po cygarach czy miski dla psów, weselny akordeon, saxhorn barytonowy, basowy flet czy turecki saz.

Warto też dodać, że cały album powstawał w niecodziennych okolicznościach. Zespół nagrywał materiał na żywo poza studiem, w miejscach takich jak okoliczny las, Wieża Matematyczna Uniwersytetu Wrocławskiego czy weranda wiejskiego domku malarki Pauliny Korbaczyńskiej. I w taki właśnie sposób Mikromusic powrócił do korzeni muzyki ludowej i improwizowanej.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Czytany 210 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj