28 lutego 2020 19:00
"ORNETTE" to nowa droga basisty, który od lat jest muzykiem zespołu "ODDZIAŁ ZAMKNIĘTY". Pod pseudonimem ORNETTE Grzegorz Stępień nagrał album Twarzą w Twarz. Album ukazał się w listopadzie 2015 r.…
Lwowska Kapela Podwórkowa Ta - Joj
Fot. Marek Kołodziej

27 grudnia o godzinie 19:00 w studiu koncertowym Polskiego Radia Rzeszów wystąpi Lwowska Kapela Podwórkowa Ta - Joj

Założycielem kapeli był Kazimierz Galikowski - kompozytor, aranżer, śpiewak i instrumentalista, absolwent przedwojennej Salezjańskiej Szkoły Organistowskiej w Przemyślu. W roku 1936 wyjechał w celach zarobkowych z Przemyśla do Lwowa, gdzie zatrudnił się jako pracownik kolei. Chcąc dorobić do skromnej pensji, założył własną orkiestrę uliczną, jak nazywano wówczas zespoły muzykujące pod oknami, na ulicach i podwórkach miejskich przedwojennej Polski.

Podczas II wojny światowej Galikowski został wywieziony na roboty przymusowe do Niemiec, gdzie również znalazł chętnych do muzykowania.
Po wojnie kapele tworzone przez Kazimierza Galikowskiego zmieniały nazwy, składy oraz patronów. Koncertowały na wielu scenach w kraju i za granicą, wielokrotnie ich występy były rejestrowane przez różne stacje radiowe i telewizyjne.

Zalążek przyszłej lwowskiej kapeli Ta Joj powstał przy Domu Kultury "Kolejarz" w Przemyślu w roku 1958. Grupa przyjęła nazwę Przemyska Kapela Podwórkowa, a jej członkami stali się byli Lwowiacy. W czasach PRL-u zakazane było oficjalne poruszanie kwestii polskości Lwowa, z tego też powodu kapela zmuszona była do przerabiania swojego podstawowego repertuaru. Przykładowo refren piosenki "Tylko we Lwowie" musiał być przerobiony na "Tylko w Przemyślu". Dopiero w roku 1988, kapela mogła zmienić nazwę na "Lwowska Kapela Podwórkowa".

Nazwa Ta Joj została zapoczątkowana na jednym z koncertów we Wrocławiu, gdzie konferansjer Janusz Budzyński powitał zespół słowami gwary lwowskiej: tajojki przyjichali.

Kazimierz "Kiju" Galikowski zmarł 7 marca 2002 w wieku 89 lat. Jego dzieło kontynuują pozostali członkowie zespołu.

Oceń ten artykuł
(4 głosów)
Czytany 873 razy

Artykuły powiązane

1 komentarz

  • Andrzej Daczkowski 28 Gru, 2019

    Bardzo dziękujemy Radiu Rzeszów, a w szczególności Pani redaktor Eli Lewickiej, za zaproszenie do występu na scenie studia koncertowego Radia Rzeszów... Dziękujemy również publiczności, która przybyła na to wydarzenie... Było bardzo klawo... Lwowska Kapela Podwórkowa "Ta-joj" z Przemyśla, serdecznie pozdrawia swoich fanów, w szczególności wielbicieli Lwowskiego folkloru....

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj