05 lipca 2019 19:00
Simple Music Team to zespół złożony z przemyskich muzyków od wielu lat działających na lokalnej scenie muzycznej. Grupa powstała w 2015 roku i od tamtej pory jej występy cieszą się…
Koncert "Morawska Brama" Kuba Blokesz i Chwila Nieuwagi
Fot. Marek Kołodziej

W poniedziałek 08.05 w studiu im. Tadeusza Nalepy w Polskim Radiu Rzeszów odbył się koncert "Morawska Brama" Kuba Blokesz i Chwila Nieuwagi. Po czesku i po polski pieśni czeskich bardów.

Chwila Nieuwagi

Zespół, który zwyczajnie tworzy piosenki i gra niezwyczajne koncerty. Mieszanka stylistyczna jakiej dopuszcza się Chwila Nieuwagi wprawia w zakłopotanie radiowców i speców od marketingu, równocześnie ciesząc słuchaczy, którym zapewnia różnorodność i absolutny brak nudy. Muzyka zespołu to: żywiołowość folkloru (szczególnie górnośląskiego, w bardzo ciekawym, nowoczesnym wydaniu), fantazyjność jazzu, nastrojowość piosenki poetyckiej oraz setki innych barwnych dźwięków.

W 2011 roku ukazała się debiutancka płyta zatytułowana: „Niepoprawna muzyka”, składająca się z kompozycji nagradzanych na licznych festiwalach w latach 2010 i 2011. Zaś w 2013 roku światło dzienne ujrzał album „Miszung” z gościnnym udziałem Macieja Balcara (Dżem), Jarosława Trelińskiego (Raz Dwa Trzy) i Darka Sojki (Carrantuohill). W roku 2016 pod świąteczną choinką pojawił się krążek “Anieli śpiewają”, na którym znalazły się interpretacje kolęd i piosenek świątecznych oraz nowe, autorskie propozycje na
bożonarodzeniowy czas.

Kuba Blokesz

Pochodzi z Pszowa. Rocznik ’91. Śpiewa piosenki napisane przez siebie, a czasem tłumaczenia i piosenki innych autorów. Nieustannie towarzyszy mu gitara.
Laureat kilkunastu festiwali piosenki (m.in. Studencki Festiwal Piosenki, Pamiętajmy o Osieckiej, Spotkania Zamkowe, Festiwal Twórczości „Korowód”, Festiwal im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja”, OFPA). Występował w koncertach i spektaklach muzycznych m.in. dla Polskiego Radia. Współpracował z takimi artystami jak Andrzej Poniedzielski, Elżbieta Adamiak, Roman Kołakowski, Stefan Brzozowski.
Ma na koncie debiut fonograficzny pt. „Lwów. Szkice Miejskie” (wyd. 2015), który jest programem poetyckim złożonym z tekstów współczesnych poetów ukraińskich przetłumaczonych premierowo na język polski z jego muzyką. W płycie biorą udział: Piotr Machalica i Joanna Lewandowska.

W 2016 roku, z inicjatywy Zakonu Karmelitów Bosych, powstało dwupłytowe wydawnictwo: „Bóg sam wystarcza – poezje z Karmelu” z wierszami św Teresy z Ávili i innych świętych karmelitów. Pełnił na nim rolę producenta i kompozytora dziesięciu utworów, nagrywał również gitary i śpiewał.

Podczas obchodów Światowych Dni Młodzieży, na lotnisku Muchowiec w Katowicach wystąpił w głównej roli musicalu „Jak Ogień”, opowiadającym historię proroka Eliasza.

Morawska Brama

Kiedy Lech i Czech pierwszy raz stanęli obok siebie to chyba byli odwróceni plecami. Wieki sąsiedztwa Czechów i Polaków musiałyby chyba otrzymać tytuł “obojętność”. Czasem spoglądaliśmy z ciekawością za góry, a oni spoglądali z taką samą ciekawością z za gór. Czasem patrzyliśmy tam z lękiem, czasem z zazdrością, czasem z pogardliwym uśmieszkiem. Dziś Czesi to nadal nie jest nasz bliski, codzienny sąsiad. Nadal są jakby za firanką, której nie możemy odsłonić - niby wszystko widać, a jednak szczegóły pozostają zamazane. Dziś coraz częściej - przez odwieczną wyrwę w beskidzkim murze - sączy się jednak do nas czeska kultura, książki, kino, piosenki. Morawska Brama to kusząco uchylone drzwi, które wystarczy pchnąć, by zanurzyć się w świat zupełnie inny. Morawska Brama to miejsce z którego pochodzimy. Morawska Brama to nasz klucz do Czechów.

Koncert składa się kompozycji współczesnych czeskich pieśniarzy, czeskich zespołów folkowych i folk-rockowych: m.in. Karela Kryla, Jaromíra Nohavicy, Radůzy, czy grupy Čechomor. Część z nich jest śpiewana po polsku, a część w oryginalnym języku.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Czytany 1123 razy

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj