Fani francuskiego zespołu AIR mogą zacierać ręce z zadowolenia – wokalista formacji Jean-Benoît Dunckel ogłosił właśnie premierę nowej płyty H+ (album zostanie wydany pod pseudonimem JB Dunckel).

Na cały krążek poczekać będzie trzeba do marca przyszłego roku, ale już teraz ujawniony został pierwszy utwór z tej płyty – Hold On, do którego powstał też teledysk . Okładki singla i płyty, na których JB zawieszony jest w utopijnej przestrzeni, zaprojektowało słynne francuskie studio Akatre.

H+ oznacza dodatnio naładowany jon wodoru, znany, jako proton. To także symbol transhumanizmu. Po AIR i kilku projektach pobocznych, Dunckel (używający też pseudonimu Darkel) postanowił odnaleźć się artystycznie na nowo: „Korzystam z rozwiązań dźwiękowych stosowanych w Air, ale rozszerzam je o dodatkowe aspekty. Nie wyrzekam się przeszłości, czerpię z niej nawet dość otwarcie.” Chociaż AIR nigdy oficjalnie nie zawiesili działalności, ostatnie dźwięki wyprodukowali razem 5 lat temu.

JB miał już w karierze solową płytę – dokładnie 10 lat temu ukazał się jego album „Darkel”, nagrał także ścieżki dźwiękowe do filmów K.O. Fabrice’a Goberta (2017) oraz Swagger Ovibiera Babineta i Summer Alante Kavaite (oba w 2015). To wtedy rozkochał się w instrumentach smyczkowych i studyjnych improwizacjach. Na nowej płycie wrócił jednak do brzmień syntezatorów (w tym ulubionych MS20 i Arp 2600) a jego wokal, pozostając androgeniczny, jest głębszy i bardziej miękki niż zwykle. Nowej płycie przyświecało romantyczno-transhumaniczne przesłanie – Człowiek się nie starzeje, a miłość jest wieczna.

 

SONY MUSIC

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Czytany 124 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj