28 kwietnia 2020 15:55
Ze względu na epidemię koronawirusa planowana  na koniec maja IV edycja Dino Top Festival odbędzie się w innym terminie. Impreza, którą organizujemy wspólnie z TVP Rzeszów oraz Miastem i Gminą Sędziszów Małopolski…

Wrocławski zespół Älskar powraca na wiosnę z nowym utworem „Niebieski Ptak”. To pierwszy z dwóch singli zaplanowanych na tę połowę 2020 roku.

„Niebieski Ptak” to nowy rozdział w historii zespołu. Älskar odsłania w nim nową stronę swojej twórczości, łącząc elementy alternatywy ze stylistyką popową i subtelnym wokalem. Nie rezygnuje jednak z charakterystycznego, melancholijnego brzmienia, sygnowanego przez wiolonczelę i klawisze.

Tytuł utworu to metafora wolności i niezależności w tworzeniu, do której dąży każdy artysta. Inspiracją do napisania piosenki były przemyślenia o związku dwóch skrajnych osobowości: artystycznej duszy oraz osoby stąpającej twardo po ziemi. To - z jednej strony - fascynacja nieuchwytnością intrygującej osobowości, a z drugiej – niezrozumienie jej ciągłego bujania w obłokach. Umiejętność wzajemnego zrozumienia swoich charakterów może sprawić, że taki związek będzie naprawdę piękny i pełen wzajemnej inspiracji. Tekst i linia melodyczna utworu obrazują właśnie ten słodko-gorzki stan.

Wokalistka tak mówi o singlu „Niebieski Ptak”:
“To utwór, który wprowadza w »słodkie zdumienie« i pozwala na chwilę oderwać się od ziemi. Bo każdy z nas ma w sobie taką cząstkę, która chętnie by na chwilę odfrunęła”.
Premiera singla zbiega się w czasie z momentem, gdy muzyka – jako jedno z niewielu mediów - przynosi odrobinę pozytywnych wibracji w świecie zdominowanym przez ponure statystyki. Älskar ma nadzieję, że „Niebieski Ptak” będzie taką optymistyczną odskocznią dla słuchaczy w najbliższym czasie i pozwoli im na chwilę oderwać się od rzeczywistości.

Älskar to alternatywa z pogranicza indie i folk z odrobiną „kosmicznego pyłu”, idealna do słuchania nocą. Zespół tworzą obecnie: Ola Batycka (wokal i teksty), Zuza Wasielewska (wiolonczela), Maciej Knop (gitara), Piotrek Paduszyński (klawisze) i Mikołaj Lisowski (perkusja i synth bass). Grupa debiutowała w październiku 2016 utworem „Snow White”, nagranym z Fismollem. Na swoim koncie ma EP-kę „Podróże w głąb galaktyk”, kilka singli oraz „Różową Live Sesję”. Zespół brał już udział w wielu projektach muzycznych (np. Slot Art Festival, Sofar Sounds, RAM Session czy "My Name Is New" Kayaxu). Występował też w ogólnopolskich mediach (Dzień Dobry TVN, Polskie Radio Czwórka czy Radio Łódź).

Oceń ten artykuł
(4 głosów)
Czytany 236 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj