Jury Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w dn. 24 września 2019 roku, po wysłuchaniu uczestników II etapu w kategorii I Konkursu – pianiści, postanowiło zakwalifikować do finału następujących uczestników (według kolejności występu):

  • Ivan Shemchuk (Ukraina)
  • Tymoteusz Bies (Polska)
  • Pavel Dombrovsky (Rosja)
  • Michal Dziewior (Polska)
  • Mateusz Krzyżowski (Polska)
  • Eryk Parchański (Polska)
  • Piotr Ryszard Pawlak (Polska)
  • Adam Piórkowski (Polska)

Jury obradowało w składzie: Jarosław Drzewiecki (Polska) – przewodniczący, Matti Asikainen (Finlandia), Philippe Giusiano (Francja), Andrzej Jasiński (Polska), Wiera Nosina (Rosja), Koji Shimoda (Japonia).

25 i 26 września organizatorzy zapraszają do Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie na przesłuchania etapu finałowego. W godz. 14:40-16:45 przesłuchania zespołów kameralnych, o godz. 19 koncerty pianistów z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie.

Koncert laureatów odbędzie się 27 września o g. 19.00. Wykonawcami będą Orkiestra Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie pod dyrekcją Jerzego Salwarowskiego i Tomasza Chmiela oraz laureaci Konkursu. Koncert laureatów zostanie powtórzony 29 września w Filharmonii Narodowej w Warszawie o g. 18.00.

Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej to obok przesłuchań konkursowych także wydarzenia towarzyszące. Podczas Konkursu realizowana jest kolejna edycja programu „Krytyka Muzyczna 2.0” – warsztatów pisania o muzyce dla młodych krytyków. W ramach programu uczestnicy warsztatów nie tylko słuchają prezentacji konkursowych i dyskutują o muzyce, ale ich wspólny głos liczy się jako jeden głos w jury Konkursu. Zaproszenie do prowadzenia warsztatów przyjęła dr Danuta Gwizdalanka, muzykolog i autorka popularnych książek o muzyce. 25 września organizatorzy zapraszają do udziału w spotkaniu autorskim Danuty Gwizdalanki promującym jej najnowszą książkę „100 lat z dziejów polskiej muzyki”. Spotkanie odbędzie się po koncercie finałowym pianistów około g. 21.00.

Organizatorzy zapraszają też na wykład prof. Ireny Poniatowskiej poświęcony zagadnieniu narodowości w muzyce, który będzie uroczystym otwarciem Koncertu Laureatów. Wykład odbędzie się w dn. 27 września o godz. 17.30 w sali kameralnej Filharmonii Podkarpackiej.

Od 25 do 27 września we foyer Filharmonii zaprezentują swoje stoiska wydawnictwa muzyczne, min.: Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Eufonium, Presto, Ars Sonora, Dux, Polihymnia, będzie to doskonała okazja do poznania nowości na rynku muzycznych publikacji, zakupu nut, płyt czy książek.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Kliknij aby powiększyć fotografię 1-Tymoteusz Bies Polska CPiotr Drozdzik.jpg
Tymoteusz Bies (Polska)
Kliknij aby powiększyć fotografię 2-Ivan Shemchuk Ukraina CPiotr Drozdzik .jpg
Ivan Shemchuk (Ukraina)
Kliknij aby powiększyć fotografię 3-Pavel Dombrovsky Rosja  CPiotr Drozdzik.jpg
Pavel Dombrovsky (Rosja)
Kliknij aby powiększyć fotografię 4-Mateusz Krzyzowski Polska CPiotr Drozdzik.jpg
Mateusz Krzyzowski (Polska)
Kliknij aby powiększyć fotografię 5-Eryk Parchanski Polska CPiotr Drozdzik.jpg
Eryk Parchanski (Polska)
Kliknij aby powiększyć fotografię 6-Piotr Ryszard Pawlak Polska CPiotr Drozdzik.jpg
Piotr Ryszard Pawlak (Polska)
Kliknij aby powiększyć fotografię 7-Adam Piorkowski Polska CPiotr Drozdzik.jpg
Adam Piorkowski (Polska)
Czytany 127 razy

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj