24 czerwca w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie odbędzie się 6 edycja koncertu Art Celebration, jak zawsze w ramach festiwalu Wschód Kultury - Europejski Stadion Kultury. To autorski projekt pianisty i kompozytora Zbigniewa Jakubka oraz rapera i dziennikarza muzycznego Bartłomieja "Eskaubei" Skubisza, który jest także redaktorem w naszej rozgłośni. Podczas koncertu wystąpią m.in Monika Borzym z zespołem i Eldo w towarzystwie AC Band złożonego ze znakomitych muzyków jazzowych.

Bezpłatne zaproszenia na koncert będzie można otrzymać w siedzibie Estrady Rzeszowskiej (ul. Jagiellońska 24) od piątku (15 czerwca) w południe.

Art Celebration vol. 6 - People of Art

24 czerwca - Filharmonia Podkarpacka - 18:00

6. edycja Art Celebration, to kontynuacja składania hołdu zasłużonym twórcom polskiej kultury, m.in. przez muzyków związanych z Podkarpaciem. W tym roku, w związku z 100. rocznicą odzyskania niepodległości wzbogacona o elementy historyczne.

Będziemy świadkami wykonania programu "Polska muzyka w Hollywood" na dwa fortepiany, w której Michał Szkil i Zbigniew Jakubek wykonają utwory Victora Younga, Henryka Warsa, Bronisława Kapera i Krzysztofa Komedy.

W pierwszej części wystąpi również Eskaubei, który opowie o swoich ulubionych pisarzach, i główny bohater tej części - Eldo, czyli Leszek Kaźmierczak, jeden z legendarnych polskich raperów, który złoży hołd m.in. Halinie Poświatowskiej. Akompaniować będzie im AC Band złożony z kadry Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Uniwersytetu Rzeszowskiego pod wodzą Zbigniewa Jakubka.

Skład zespołu: Michał Szkil - fortepian, Zbigniew Jakubek - instr. klawiszowe, Tomasz Nowak - trąbka, Bartłomiej Prucnal - saksofony, Marcin Jadach - kontrabas / git. basowa, Patryk Dobosz - perkusja. Specjalnie pod kątem tej części koncertu zostaną sporządzone premierowe aranżacje autorstwa Zbigniewa Jakubka oraz Tomasza Nowaka.

Eldo - Halina Poświatowska

Pierwszą część zakończy "Suita Beksińskiego" - improwizowany utwór inspirowany twórczością Zdzisława Beksińskiego w wykonaniu AC Band, któremu towarzyszyć będą wyświetlane reprodukcje wybranych obrazów mistrza udostępnione przez Muzeum Historyczne w Sanoku.

Muzyce będą towarzyszyły wizualizacje autorstwa Kuby Kowalskiego.

 

W drugiej części:

Monika Borzym - Jestem Przestrzeń

Monika Borzym "Muszę to zrobić"

„Jestem przestrzeń”, to tytuł płyty Moniki Borzym z poruszającymi tekstami poetki Anny Świrszczyńskiej, do których muzykę skomponował Mariusz Obijalski. Dwanaście kompozycji Obijalskiego do poruszających wierszy Anny Świrszczyńskiej w wykonaniu Moniki Borzym – cenionej wokalistki jazzowej młodego pokolenia. Anna Świrszczyńska, poetka m.in. okresu Powstania Warszawskiego, jest uznawana za ważny głos tamtej epoki. Wybrane na płytę teksty pokazują, jak „przestrzenną” była osobowością – czujną na otaczającą ją rzeczywistość, wrażliwą, empatyczną, a jednocześnie świadomą swojego losu i czasu, w jakim dane było jej żyć. Wyboru wierszy na płytę dokonała uznana reżyserka Agnieszka Glińska.

Zespół Moniki Borzym wystąpi z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego i Mr Krime-a odpowiedzialnego za elektronikę.

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Czytany 416 razy
Etykiety

Artykuły powiązane

 • 14 Lis, 2018
  Koncert dla Niepodległej w Filharmonii Podkarpackiej
  Koncert dla Niepodległej w Filharmonii Podkarpackiej
  14 listopada, w FILHARMONII Podkarpackiej miało miejsce niecodzienne wydarzenie - "Koncert dla Niepodległej" - projekt Polskiego Radia Szczecin zorganizowany przy...
 • 09 Lis, 2018
  Gwiazdy polskiej sceny jazzowej w Przemyślu
  Gwiazdy polskiej sceny jazzowej w Przemyślu
  W Przemyślu odbędzie się kolejny koncert jazzowy w ramach projektu Polski Jazz 360°. To program edukacyjno-koncertowy, którego celem jest promocja...
 • 09 Lis, 2018
  "Rap dla Niepodległej" w Sanoku
  "Rap dla Niepodległej" w Sanoku
  „Rap dla Niepodległej” koncert z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości odbędzie się dziś w Sanoku. W Auli Centrum Sportowo-Dydaktycznego...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj