W programie z udziałem zaproszonych gości przyglądamy się przemianom w Polsce po 1989 roku. Kultura, edukacja, gospodarka, życie społeczne, a także sposoby spędzania wolnego czasu, czy poczucie humoru - w każdej z tych dziedzin obserwujemy zachodzące zmiany.

W naszym programie staramy się zestawić sprawy poważne z anegdotą oraz wspomnienia - ze współczesnym postrzeganiem różnych zjawisk. Zachęcamy słuchaczy do telefonicznego i mailowego udziału w audycji. E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 17 222 22 22. Spotykamy się w każdy wtorek o godz. 17:05.

Bądźmy razem!
 
Bądźmy razem! - rozmowa Iwony Piętak

Od kilku tygodni żyjemy w sytuacji rozprzestrzeniającej się epidemii koronawirusa. W przygnębiającym krajobrazie codzienności optymizmem i nadzieją napawa fakt, że trudny czas wyzwolił w wielu z nas wolę działania, uruchomił pokłady solidarności i zwykłej ludzkiej życzliwości. Iwona Piętak rozmawia o tym z socjologiem z UR dr Hubertem Kotarskim.

Co to znaczy być prawdziwym mężczyzną?
 
Co to znaczy być prawdziwym mężczyzną? - rozmawia Iwona Piętak

"Gdzie ci mężczyźni?" śpiewała ponad 40 lat temu Danuta Rinn, pytając w lekkiej formie o styl życia przedstawicieli "płci brzydkiej" i zachowanie w codziennych sytuacjach.

W naszych czasach pytanie, co to znaczy być "prawdziwym mężczyzną" słychać coraz częściej. Wykształcony, wrażliwy na sztukę, posiadacz pełnego portfela, "pantoflarz", czy despotyczny macho?

Jaki jest wizerunek współczesnego mężczyzny, jakie są oczekiwania wobec niego i wyzwania, którym musi sprostać. Jaki jest wzorzec męskości?

Gośćmi Iwony Piętak były: dr Izabela Wodzińska historyk z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej i pedagog Katarzyna Orkisz z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 w Rzeszowie.

W pogoni (?) za luksusem
 
W pogoni (?) za luksusem - Audycja Iwony Piętak

Drogie samochody, markowe ubrania, sprzęt AGD z najwyższej półki, czy drogie wczasy za granicą – coraz więcej Polaków decyduje się na wydatki, które były jedynie w sferze marzeń ich rodziców, czy dziadków. Przy czym kupujemy coś luksusowego nie tylko po to, by „nakarmić” własne ego, ale by polepszyć swój komfort życia. Zaobserwowac też można zupełnie inne pojmowanie luksusu - jest nim np. czas, czy możliwość realizacji swoich marzeń.

O tym, z czym Polakom kojarzy się luksus i jak zmienia się podejście do dóbr luksusowych Iwona Piętak rozmawiała z gośćmi audycji: ekonomistą z Politechniki Rzeszowskiej dr Jackiem Strojnym, socjologiem z Uniwersytetu Rzeszowskiego dr Mariuszem Palakiem i historykiem Markiem Plizgą dyr. III LO w Rzeszowie

Jak (i czy) technologie cyfrowe zmieniają podkarpackie szkoły?
 
Jak (i czy) technologie cyfrowe zmieniają podkarpackie szkoły?

Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie rozpoczyna projekt edukacji cyfrowej adresowany do nauczycieli i dyrektorów szkół. To odpowiedź na wyzwanie naszych czasów, jakim dla szkoły jest postępująca informatyzacja życia.

W tym wyścigu technologicznym nauczyciele powinni nadążać za uczniami, ponieważ tradycyjne formy nauczania okazują się często nieskuteczne. Okazuje się bowiem, że pedagogom nieraz trudno  dotrzeć do pokolenia, które nie wyobraża sobie życia bez Internetu.

W audycji rozmawialiśmy o tym, jak zmienia się szkoła w czasach społeczeństwa informacyjnego.

Gośćmi Iwony Piętak byli: dyr. PCEN Izabela Pyra, Barbara Pietraszek i Grażyna Tereszkiewicz (PCEN), nauczycielka ze SP nr 2 w Rzeszowie Jolanta Lasota i wicedyr. III LO w Rzeszowie Andrzej Król.

Strona 1 z 20

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj