W Dyskusyjnym Klubie Radiowym rozmowa o sensie poznawania historii niewielkich miejscowości. Opracowania naukowe dotyczące przeszłości bardzo małych środowisk, jest rzadkie, a poświęcenie im monografii, to prawdziwy unikat. Tym cenniejsza wydaje się książka ks. dr. Krzysztofa Żołyniaka zatytułowana "Mrzygłód-zarys dziejów parafii".

Autor liczącej ponad 500 stron książki, udowadnia, że przeszłość kilku przysiółków tworzących parafie, może być fascynującą podróżą w czasie i sięgać XIV wieku. Opisywany obszar nazywany "polską Szwajcarią" to nie tylko teren o niezwykłych walorach turystycznych, ale też obfitujący w fascynującą i zawiłą historię. Wystarczy wspomnieć, że wsie należące do ziemi sanockiej od wieków zamieszkiwali Polacy, ale też Rusini i Żydzi. To zróżnicowanie narodowościowo-religijne, tworzyło specyfikę środowiska i mocno wpływało na życie ludzi.

W jaki sposób przez wieki zmieniała się ten obszar? Jak autor dotarł do informacji i źródeł historycznych? Jakie znaczenie ma praca badawcza dokonana przez ks. Dr. Krzysztofa Żołyniaka.

Oceń ten artykuł
(17 głosów)

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Polskie Radio Rzeszów

Adres:
Zamkowa 3
35-032 Rzeszów
Telefon:
+48 17 852 15 01
Faks:
+48 17 875 05 03

Dodatkowe informacje

Dodatkowe informacje:

Antena: + 48 17 222 22 22

Newsroom: +48 17 875 01 50

Studia terenowe

Ostatnie komentarze

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj