W 2016 roku ukazała się monumentalna saga "Galicyanie" przedstawiająca historię wymyślonego rodu Kończyświatów z podstrzyżowskiego Zaborowa od 1815 do 1918 r. Autor pisał ją osiem lat, na potrzeby powieści stworzył własny język nazwany galicyjskim. W książce - oprócz Zaborowa - kreśli obraz takich miast CK monarchii jak Rzeszów czy Przemyśl.

Stanisław Aleksander Nowak urodził się w 1958 roku w Rzeszowie, wychował w Sanoku, a od czterdziestu lat mieszka we Wrocławiu, gdzie pracował jako dziennikarz dolnośląskich mediów. W kwietniu 2017 roku "Galicyanie" zdobyli Nagrodę Literacką m.st. Warszawy, a w październiku saga znalazła się w gronie siedmiu finalistów Nagrody Literackiej Europy Środkowej "Angelus". W reportażu radiowym Nowak opowiada o miejscu swego dzieciństwa i motywach stworzenia "Galicyan".

Walorem tej dźwiękowej opowieści są fragmenty taśm magnetofonowych, na których ojciec i wujek przybliżają Nowakowi świat dawnej podkarpackiej wsi.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

1 komentarz

  • Marianna 16 Maj, 2019

    Od kiedy to Stanisław Nowak jest dziennikarzem ? Wczesniejsza twórczość zdradza zawód (a raczej służbę) autora "Galicyjanów". Szkoda, że Roman Adamski o tym nie wspomina. Tak słabo oczytany?

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj