Reportaż o Andrzeju Pityńskim
Fot. archiwum

Do najsłynniejszych jego rzeźb należy Pomnik Katyński w Jersey City o wysokości 12 metrów i wadze 120 ton. W 1990 roku odsłonięto cokół z płaskorzeźbami, a w rok później odlano w brązie stojącą na cokole postać żołnierza przebitego na wylot bagnetem. Na postumencie z granitu znajdują się płaskorzeźby, a na froncie jest wykonany z brązu orzeł w koronie Wojska Polskiego z tarczą Amazonki, w której mieści się urna z prochami z Katynia.

Pod spodem napis "Katyń 1940" w granicie, a także płaskorzeźba ilustrująca atak na World Trade Center. Z tyłu, od strony Manhattanu na cokole płaskorzeźba w brązie poświęcona Syberii (1939 rok) w formie krzyża, z którego "wychodzi" matka z dwójką dziećmi idąca na Sybir w kajdanach. Po prawej stronie mieści się orzeł polski w koronie oraz tablice w brązie z opisem zbrodni katyńskiej. Po lewej natomiast orzeł amerykański w brązie i tablice z opisem w języku angielskim. W 2018 roku pojawiły się plany usunięcia tego monumentu z prestiżowej lokalizacji , jednak rada miejska zadecydowała o pozostawieniu go na starym miejscu.

Kilka dni temu zmarł Andrzej Pityński, autor tej i wielu innych rzeźb, a w programie -reportaż z archiwum PRR "Jak drzewo" Marii Kornagi.

Po 18. zaprasza Anna Leśniewska:

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj