"Harasymiada" - Polskie Radio Rzeszów z wizytą w Komańczy
Fot. J. Haas

Był piewcą Bieszczadów, poetą, którego teksty stały się kanwą piosenek pieśniarzy "z krainy łagodności". Jerzy Harasymowicz zaznaczył swój wyraźny ślad nie tylko w polskiej poezji, ale i w ludziach, których spotkał na swojej drodze.

Od kilkunastu lat w Komańczy odbywa się coroczne spotkanie miłośników harasymowiczowskich strof pod nazwą "Harasymiada" - w tym roku odwołane z powodu epidemii koronawirusa. Postanowiliśmy zaprosić słuchaczy na antenową wizytę w tej wsi i wysłuchania opowieści o Jerzym Harasymowiczu.

W naszym plenerowym studiu obok biblioteki publicznej w Komańczy pojawili się leśnicy, harcerze, animatorzy kultury i turyści. Zabrzmiały też archiwalne zapisy wypowiedzi Jerzego Harasymowicza i jego żony Marii. Połączyliśmy się też zdalnie z autorem biografii Jerzego Harasymowicza Alanem Weissem i poetą Adamem Ziemianinem.

Gospodarzami audycji byli Iwona Piętak i Roman Adamski.

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

1 komentarz

  • Wyślij książkę do Komańczy 12 Wrz, 2020

    Pozdrawiam serdecznie z Gdańska. Może przy okazji powiecie o akcji ksiązkowej, którą od 10 lat realizujemy dla szkoły w Komańczy. To link ze strony szkoły. Pozdrawiam serdecznie. Darek Podbereski Radio Gdańsk O akcji Trwa akcja "Wyślij książkę do Komańczy" W 2010 roku nasza szkoła została obdarowana przez ludzi dobrej woli nowymi książkami. Wszystkie otrzymane książki zostały opieczętowane logiem akcji, zawierającym sentencję "Czytanie uskrzydla". 2264 pozycje trafiły do uczniów naszej i sąsiednich szkół oraz powiększyły księgozbiór biblioteki szkolnej. Pomysłodawcami akcji byli pan Dariusz Podbereski z Radia Gdańsk - sympatyk Bieszczad oraz pochodzący ze Szczawnego pan Błażej Błażejowski - pracownik naukowy Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk. Akcja została nagłośniona przez radiową Trójkę, Gazetę Wyborczą oraz przez wiele portali internetowych o zasięgu ogólnopolskim. Zamierzeniem projektu było propagowanie wiedzy oraz rozwój zainteresowań wśród bieszczadzkiej młodzieży, tak aby otrzymana książka mogła stać się bodźcem do lepszej nauki, a następnie startu do szkoły średniej i później na studia. Po czterech latach pan Dariusz postanowił wrócić do pomysłu i zaprosił na portalu społecznościowym facebook znajomych do wysyłania książek do Komańczy. W roku 2017 roku do szkoły dotarły od 17 darczyńców 453 książki, z czego 195 to książki nowe, a 258 używane. Od początku projektu, czyli od roku 2010 liczba książek, które do nas trafiły to 4306 pozycje. Ponadto facebookowe wydarzenie WYŚLIJ KSIĄŻKĘ DO KOMAŃCZY nie jest już sezonową akcją. Książki do szkoły można wysyłać cały rok. W 2018 roku do szkoły dotarło 300 książek, w tym 79 używanych. Darczyńcom serdecznie dziękujemy.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj