Wakacje z żywiołami - WODA
Zapora w Myczkowcach + elektrownia Fot. jj

Wakacyjną wersję Radiowego Centrum Nauki poświęcamy żywiołom. Na początek WODA - bez niej nie mogłoby istnieć żadne życie. Potrzebuje jej człowiek, zwierzę, bakteria i roślina. Nie można jej niczym zastąpić. Wody zajmują 70% powierzchni kuli ziemskiej.To potężny żywioł - jaką ma siłę i moc niszczenia możemy się przekonać przy każdej powodzi, ale woda nazywana jest także „białym węglem”, bo jej energia daje prąd i do tego nie zanieczyszcza środowiska.

A skąd tak właściwie się wzięła na ziemi? Na to pytanie odpowiada profesor Jan Marcin Węsławski - dyrektor Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie

Prof. Jan Marcin Węsławski - rozmawia Agnieszka Lipska

Człowiek składa się w większości z wody. Jakie to ma znaczenie dla naszego organizmu i co się może wydarzyć, kiedy tej wody nam zabraknie? Zbyt słabe nawodnienie organizmu może prowadzić do ciężkich chorób m.in. nerek. Nie wypicie wystarczającej ilości wody wcześniej może skutkować bólami głowy, zmęczeniem i obniżoną sprawnością umysłową. Jeśli w organizmie brakuje wody, to zwalniają pracę narządy wewnętrzne, pojawia się też opuchlizna. Ile jesteśmy w stanie przeżyć bez picia? Jeśli mowa o gorącej pustyni, gdzie mamy przyśpieszoną utratę wody, która paruje - to maksymalnie 4 dni. W klimacie umiarkowanym, w temperaturze ok 20 stopni, jesteśmy w stanie - bez przyjmowania wody przeżyć około 7 dni.

Jak i jaką pić wodę? O tym mówi Jacek Janiszewski z Centrum Medycznego Medyk w Rzeszowie. 

Dr Jacek Janiszewski - rozmawia Agnieszka Lipska

Woda - to żywioł, ale przecież także związek chemiczny - o czym w rozmowie z dr inż. Maciejem Kisielem z Wydziału Chemicznego Politechniki Rzeszowskiej.

Dr inż. Maciej Kisiel - rozmawia Janusz Jaracz

Z żywiołem jakim jest woda, musimy czasem walczyć, ale też jej siłę można poskromić budując zapory, wykorzystując jej zasoby do produkcji energii elektrycznej. Tak dzieje się n.p. w Bieszczadach w Zespole Elektrowni Wodnych Solina Myczkowce PGE Energia Odnawialna S.A..  O jego działaniu i funkcjach opowiada dyrektor techniczny  Piotr Walko 

Piotr Walko dyr. tech. ZEW Solina Myczkowce - rozmawia Janusz Jaracz

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Polskie Radio Rzeszów

Adres:
Zamkowa 3
35-032 Rzeszów
Telefon:
+48 17 852 15 01
Faks:
+48 17 875 05 03

Dodatkowe informacje

Dodatkowe informacje:

Antena: + 48 17 222 22 22

Newsroom: +48 17 875 01 50

Studia terenowe

Ostatnie komentarze

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj