16 czerwca 1911 roku w Nowym Jorku doszło do połączenia 4 firm założonych przez wynalazców: maszyn liczących, dyktafonu i zegara zapisującego na taśmie papierowej czas pracy. Tak narodziło się przedsiębiorstwo, które jest jednym z najstarszych a na pewno najbardziej znanych w branży informatycznej. Nazywało się Computing-Tabicing-Recording Company - co pewnie dziś niewielu osobom cokolwiek mówi. Ale gdy użyjemy innej, zmienionej w 1924 roku nazwy, International Business Machines - w skrócie IBM - to wszystko staje się jasne. To ci którzy opracowali m.in. standard komputera osobistego - z angielskiego personal computer czyli PC. Stworzenie oprogramowania do "peceta" zlecono małej firmie niejakiego Bila Gatesa - Microsoft. Tak narodził się model maszyny, której rozwojowe wersje używane są przez nas do dziś . Jakieś 90 procent komputerów na świecie jest opartych na tej platformie i to w większości właśnie z "Windowsami" Microsoftu. Choć ostatnio powoli tracącą dominację na rzecz smartfonów z innym systemem - Android. 

Ale wróćmy do historii. IBM początkowo produkował bardzo różne rzeczy. Były wprawdzie maszyny na karty dziurkowane, czyli można by powiedzieć pierwsze nośniki danych komputerowych, ale też np wagi używane w handlu czy też krajalnice do serów.  Ale to przecież nic dziwnego - fińska Nokia zanim zaczęła robić telefony produkowała przecież gumiaki.

IBM ograniczył wprawdzie biznes przede wszystkim do sprzętu i oprogramowania, ale rozrósł się niesłychanie - jest jednym z największych pracodawców świata.Działa w 177 krajach a na koniec 2019 zatrudniał 356 tys 200 osób. 

Jest też wybitnie kreatywny - od 27 lat IBM dzierży palmę pierwszeństwa w liczbie zgłaszanych patentów.W ub roku koncern zarejestrował 9262 nowe pomysły. Z  wynalazków koncernu korzystamy od lat -  to m.in bankomat , dyskietka, dysk twardy , karta z paskiem magnetycznym czy  kod kreskowy. Pracownicy IBM zostali nagrodzeni pięcioma nagrodami Nobla. 

Ale żeby nie było samych pochwał - IBM opracował znakomity jak na czasy przedwojenne system rejestrowania i zestawiania danych. Wykorzystywano go m.in. przy spisach powszechnych i tak też się stało w Niemczech, gdzie zajmowała się tym zależna firma Dehomag. IBM dostarczył jej sprzęt który posłużył m.in do identyfikacji  i rejestracji osób pochodzenia żydowskiego czy też niepełnosprawnych, co ułatwiało ich masowe mordowanie. Urządzenia używane były m.in w obozach.

O tym do czego służą te proste komputery IBM wiedział prawdopodobnie ówczesny szef koncernu, sympatyzujący ponoć z nazistami Thomas J Watson, który wymyślił nazwę i  stworzył potęgę IBM, kierując nim przez 40 lat.  Miał świetne i banalnie proste hasło , którym zarażał podwładnych - Jedno słowo zachęty "Myśl" Czego i Państwu życzę w 109 rocznicę powstania firmy IBM     

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj