Kościoły Wilna
fot. A.Głaczyński

Zapraszamy na radiową wycieczkę do Wilna. Jedną z głównych atrakcji Wilna są kościoły. Mówi się nawet, że jest to "miasto kościołów'. Brzmi intrygująco, zwłaszcza, że Litwa była ostatnim krajem w Europie, jaki przyjął chrześcijaństwo. W Wilnie jest blisko czterdzieści świątyń, których architektura i wystrój wnętrza budzi zachwyt i niekłamany podziw. Wiele z nich było świadkami ważnych momentów w historii Polski i Litwy. My wybraliśmy trzy z nich, a o kościołach rozmawiają Iwona Piętak, Adam Głaczyński i przewodnicy wileńscy Albina Drzewiecka i Waldemar Szałkowski.

Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Władysława - najważniejszy kościół Wilna, od najdawniejszych czasów odbywały się tu wybory biskupów, koronacje wielkich książąt litewskich i uroczyste nabożeństwa. Tu także odbył się m.in. potajemny ślub Zygmunta Augusta z Barbarą Radziwiłłówną.

Kaplica w Ostrej Bramie i cudowny obraz Matki Boskiej to wyjątkowe miejsce w Wilnie i jednocześnie jedno z najmniejszych sanktuariów na świecie. Po Częstochowie, jest to drugie święte miejsce dla polskich pielgrzymów.

Kościół świętych Piotra i Pawła na Antokolu - perła wileńskiego baroku, jeden z szesnastu najpiękniejszych kościołów Europy.

Oceń ten artykuł
(5 głosów)
Etykiety

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj