Nasi dziennikarze nagrodzeni Srebrnym Melchiorem
fot. mm

Dziennikarze Polskiego Radia Rzeszów: Agnieszka Lipska i Adam Głaczyński laureatami Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów "Melchiory".

Jury przyznało Srebrnego Melchiora w kategorii Premiera Roku za reportaż "Bejt znaczy dom". Opowiada on historię rodziny Szylarów z Markowej, która w czasie wojny ukrywała w swoim domu 7-osobową rodzinę żydowską. Całą historię zapamiętał i opowiedział 11-letni wówczas Eugeniusz Szylar.

Srebrnego Melchiora otrzymała też Ewa Szkurłat z Polskiego Radia Kraków.

Ogólnopolski Konkurs Reportażystów „Melchiory” został zorganizowany po raz piętnasty. Okolicznościowa Gala, podczas której wręczono nagrody w konkursie odbyła się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

Honorowy patronat nad Galą objął wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

"Bejt znaczy dom"

Przeniesiemy się do Markowej na Podkarpaciu, gdzie Antoni i Dorota Szylarowie czasu II wojny światowej ukrywali siedmioro Żydów z rodziny Weltzów. Mimo obaw wynikających z troski o pięcioro własnych dzieci a także bezpośredniej bliskości posterunku policji, Szylarowie zgodzili się podjąć ryzyko ukrywania Żydów w swoim domu. Początkowo rodzina żydowska znalazła schronienie w stodole, a później na strychu domu. Determinacji Szylarów nie zmieniła nawet okrutna zbrodnia dokonana przez Niemców na Ulmach - sąsiadach Szylarów. Zginęło wówczas 16 osób (cała rodzina Ulmów i wszyscy ukrywani przez nich Żydzi). Na szczęście historia rodziny Weltzów miała inny finał. Wszyscy ukrywani Żydzi, a także cała rodzina Szylarów przeżyli wojnę. 11 lutego 1982 r. Antoni i Dorota Szylarowie a także ich córki Helena Szylar-Kielar i Zofia Szylar-Broda zostali uhonorowani medalem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata", a niezwykły dom rodziny Szylarów, który istnieje do dziś, został przeniesiony do Skansenu w Markowej prowadzonego przez Towarzystwo Przyjaciół Markowej.

Reportaż "Bejt znaczy dom" to opowieść o realiach życia w ukryciu i trudach zachowania tajemnicy przez dziecko. Historię przechowywania żydowskiej rodziny Weltzów, opowiada Eugeniusz Szylar, który w 1943 roku miał 11 lat.

Specjalną animacje do reportażu Agnieszki Lipskiej i Adama Głaczyńskiego przygotował malarz i grafik Mikołaj Birek z Zakładu Grafiki Komputerowej Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Autorami muzyki do reportażu są Maciej Rosół i Paweł Steczkowski. Opracowanie akustycznie i realizacja dźwiękowa Maciej Rosół.

"Bejt znaczy dom" - reportaż radiowy

Reportaż "Bejt znaczy dom" wraz z animacją

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

1 komentarz

  • Wiki 17 Paź, 2019

    wspaniale - gratulacje!

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj