Kiedy odbyła się bitwa pod Grunwaldem, a kiedy wybuchła pierwsza wojna światowa? Kto był pierwszym cesarzem Rzymu, a kto ostatnim królem Polski? Historia wielu z nas kojarzy się z mozolnym zapamiętywaniem dat, która to wiedza była później surowo egzekwowana przez nauczycieli czy egzaminatorów. Ale można o tej dziedzinie ludzkiej wiedzy mówić także w inny sposób.

Bo na przykład dlaczego Merian Cooper, późniejszy reżyser "King Konga" stworzył amerykańską lotniczą eskadrę walczącą wraz z Polakami w 1920 roku na przedpolach Lwowa z Konarmią Budionnego, czy też z jakiego powodu czechosłowackich spadochroniarzy podczas walk o przełęcz Dukielską w roku 1944 spieszono, zamiast zrzucić ich na spadochronach na teren Słowacji? Albo też kto z nas wie, że wybuch drugiej wojny światowej poprzedziła "wojna marcowa" w roku 1939 między Słowacją a Węgrami, w której pojawiły się wszystkie techniczne i taktyczne zwiastuny nadchodzącego globalnego konfliktu?

To tylko niektóre opowieści o zdarzeniach interesujących, a niekoniecznie szeroko znanych, pojawiające się w audycji WOJNY, KAMPANIE, MILITARIA - CZYLI O HISTORII INACZEJ. Do usłyszenia w każdy poniedziałek o 21:20 podczas gawędy dla zbieraczy historycznych okruchów - Jerzy Pasierb i prof. Andrzej Olejko.

Oceń ten artykuł
(18 głosów)

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj