Teraz o najbardziej niezwykłej ekspozycji muzealnej w Polsce i... pasji, która miała wpływ na wiele dziedzin życia jednego z najważniejszych polskich rodów. Zapraszamy Państwa do Muzeum Zamku w Łańcucie, ale nie do imponujących pomieszczeń pałacu lecz do Stajni i Wozowni rezydencji Potockich.

Zgromadzona w Łańcucie kolekcja pojazdów konnych: historycznych i muzealnych liczy blisko 80 eksponatów. Takiego zbioru utrzymanych w tak świetnym stanie próżno szukać na świecie (chociaż Wersal także może poszczycić się wspaniała kolekcją), co więcej Wozownia w Łańcucie, a zwłaszcza ta część ekspozycji, która związana jest z myślistwem i jeździectwem stanowi znakomity pretekst do badań i przywracania pamięci dotyczącej kultury polskiego ziemiaństwa.

Warto pamiętać, że Łańcut był jednym z niezliczonych polskich domów arystokratycznych, w którym polowania wpływały na rytm i treść życia właścicieli rezydencji. Poprzez kulturę jeździectwa i myślistwa, rozwijano specjalności hodowlane, rzemieślnicze i rolnicze, nie mówiąc o obyczajowości i towarzyskim aspekcie funkcjonowania arystokracji dawnej Polski.

Te mało znane zagadnienia przybliża książka zatytułowana "Polowania u Potockich. Łańcut i Antoniny". Autorką publikacji jest Aldona Cholewianka-Kruszyńska, historyk sztuki i od ponad 20 lat kustosz kolekcji pojazdów konnych w Muzeum Zamku w Łańcucie.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj