"Bejt znaczy dom" to przejmująca historia z okresu okupacji niemieckiej.

Przeniesiemy się do Markowej na Podkarpaciu, gdzie Antoni i Dorota Szylarowie czasu II wojny światowej ukrywali siedmioro Żydów z rodziny Weltzów. Mimo obaw wynikających z troski o pięcioro własnych dzieci a także bezpośredniej bliskości posterunku policji, Szylarowie zgodzili się podjąć ryzyko ukrywania Żydów w swoim domu. Początkowo rodzina żydowska znalazła schronienie w stodole, a później na strychu domu. Determinacji Szylarów nie zmieniła nawet okrutna zbrodnia dokonana przez Niemców na Ulmach - sąsiadach Szylarów. Zginęło wówczas 16 osób (cała rodzina Ulmów i wszyscy ukrywani przez nich Żydzi). Na szczęście historia rodziny Weltzów miała inny finał. Wszyscy ukrywani Żydzi, a także cała rodzina Szylarów przeżyli wojnę. 11 lutego 1982 r. Antoni i Dorota Szylarowie a także ich córki Helena Szylar-Kielar i Zofia Szylar-Broda zostali uhonorowani medalem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata", a niezwykły dom rodziny Szylarów, który istnieje do dziś, został przeniesiony do Skansenu w Markowej prowadzonego przez Towarzystwo Przyjaciół Markowej.

Reportaż "Bejt znaczy dom" to opowieść o realiach życia w ukryciu i trudach zachowania tajemnicy przez dziecko. Historię przechowywania żydowskiej rodziny Weltzów, opowiada Eugeniusz Szylar, który w 1943 roku miał 11 lat.

Specjalną animacje do reportażu Agnieszki Lipskiej i Adama Głaczyńskiego przygotował malarz i grafik Mikołaj Birek z Zakładu Grafiki Komputerowej Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Po wysłuchanie reportażu i zaprezentowaniu animacji, odbędzie się spotkanie spotkanie z bohaterem opowieści Eugeniuszem Szylarem. Zapraszamy do Studia Koncertowego Polskiego Radia Rzeszów im. Tadeusza Nalepy w niedzielę 26 maja o godz. 19:00.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj