Świat plakatu Wiesława Grzegorczyka
fot. Adam Głaczyński

Tym razem z rzeszowianinem, prof. Wiesławem Grzegorczykiem rozmawiamy o sztuce plakatu. Jeden z najwybitniejszych w Polsce grafików, jest autorem ponad 100 plakatów m.in. do spektakli teatralnych, widowisk operowych i wydarzeń kulturalnych takich jak Muzyczny Festiwal w Łańcucie czy Konkurs Chopinowski. Zaprojektował także wiele książek, czasopism i znaków graficznych np. logo Bielska-Białej, Uniwersytetu Rzeszowskiego, 25-lecia "Solidarności" i Podkarpackiej Zachęty.

Erudyta i badacz historii, znawca heraldyki i weksylologii swoje prace prezentował na 27 wystawach indywidualnych i ok. 250 zbiorowych w 40 krajach.

Zanim został absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie ukończył Akademię Medyczną i tak jak dziadek i ojciec miał zostać lekarzem. Dlaczego zrezygnował z kariery medyka? Skąd wziął się jego niepowtarzalny, malarski styl plakatów? W jaki sposób funkcjonuje współczesny plakat?

Oceń ten artykuł
(9 głosów)

1 komentarz

  • Yki 25 Paź, 2018

    Pan Profesor należy do grona wybitnych plakacistów. Praca z nim podczas studiów była pełna profesjonalizmu oraz ukierunkowania nie tylko na dobry tok tworzenia, ale także myślenia podczas projektowania, w których zawsze dbał o szczegóły, jednocześnie skupiając się na idei i tworzenia do niej historii. Uważam przez to, że Pan Profesor zasługuje na szczególne miejsce w historii polskiego projektowania graficznego.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj