"Siostra" - reportaż Iwony Piętak i Adama Głaczyńskiego
fot. Adam Głaczyński

Miała poukładane życie w Polsce: kierowała Hospicjum im. św. Kamila w Gorzowie Wielkopolskim, którego była współzałożycielką, skutecznie pozyskiwała pieniądze na jego działalność, organizując akcje charytatywne, była doceniana i nagradzana. Ale, kiedy w 2008 roku, władze kościelne zaproponowały jej przenosiny do Wilna i założenie tam hospicjum, siostra Michaela Rak podjęła się tego wyzwania i z wrodzoną sobie energią, niemal od zera, utworzyła pierwszą taką placówkę dla dorosłych pacjentów na Litwie.

W tym dziele wspomagają ją liczni wolontariusze - ludzie różnych narodowości i wyznań. W 2014 roku, za swoją pracę otrzymała statuetkę św. Krzysztofa w kategorii "Za anioła Miłosierdzia nad Wilnem", następnie - prestiżową nagrodę Polak Roku 2014, przyznawaną osobie najbardziej zasłużonej dla spraw polskich na Litwie, a w  marcu 2018 roku została laureatką nagrody "Chluba Litwy" - wyróżnienia dla zwykłych osób, które swoimi czynami zmieniają na lepsze życie innych ludzi na Litwie i na świecie.

Teraz, siostra Michaela Rak postawiła przed sobą nowe zadanie: budowę hospicjum dziecięcego w Wilnie. Na ten szczytny cel zbiera pieniądze na Litwie, w Polsce i za granicą. Wierzy, że dzięki ludziom dobrej woli, nawet niemożliwe staje się możliwe...

Odział dziecięcy Hospicjum w Wilnie: SMS o treści Wilno na nr 72 405

Oceń ten artykuł
(7 głosów)

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj