Sz. Weiss o muzeum w Markowej: Świątynia Pamięci
Fot. J.Danak

Prof. Szewach Weiss, który odwiedził dziś  Muzeum Polaków Ratujacych Żydów podczas II Wojny Światowej im Ulmów w Markowej na Podkarpaciu nazwał placówkę "Świątynią pamięci".

Były ambasador Izraela w Polsce i świadek historii uratowany z Holocaustu m.in przez polskie rodziny w Borysławiu na obecnej Ukrainie,  był pod wrażeniem placówki. Jego zdaniem Muzeum w Markowej, gdzie w czasie wojny uratowano 21 Żydów ze 120 tam mieszkających, pokazuje zderzenie barbarzyńskiej cywilizacji niemieckiej ze zwyczajnymi ludźmi. Stwierdził, że cywilizacja niestety przegrała, bo życie straciło miliony ludzi - tych zamordowanych przez Niemców - jak rodzina Ulmów i tych, którzy nie urodzili sie bo ich potencjalni rodzice zostali zamordowani.

Izraelski polityk spotkał się z mieszkańcami Podkarpacia  z okazji 75 rocznicy powstania Rady Pomocy Żydom "Żegota". Podkreślił, że Polska w przeciwieństwie do innych krajów Europy nie miała kolaborujących z Niemcami rządów - tak jak Francja, czy Holandia. Tutaj podziemne państwo utworzyło Żegotę, która w zorganizowany sposób ratowała Żydów z Zagłady. Jako przykład podał  Irenę Sendlerową, która uchroniła od śmierci ok. 5 tysięcy żydowskich dzieci.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj