Kopiąc fundamenty, odkrył fragmenty niemieckiego myśliwca
fot. Renata Machnik

Fragmenty niemieckiego myśliwca Messerschmitt 109 odkryto dziś na działce budowlanej w Świerzowej Polskiej, niedaleko krośnieńskiego lotniska.

Właściciel działki rozpoczął właśnie wybieranie ziemi pod fundamenty swojego domu, kiedy koparka natrafiła na fragment kolorowej blachy i skrzydło. Następne odkryto chłodnicę z tabliczką informującą o typie samolotu.

Jak podejrzewa Łukasz Kyc, historyk z Muzeum Podkarpackiego prawdopodobnie chodzi o messerschmitta Bf 109, którego historię zapisano w meldunku Armii Krajowej.

Do zderzenia samolotu z ziemią doszło w 1943 roku podczas bardzo krótkiego lotu z lotniska w Krośnie. Pilot wzbił się w powietrze i pikując spadł w pobliżu. Prawdopodobnie zasłabł, ale tego nie wiadomo na pewno. Niemcy mieli wydobyć zwłoki i pochować.

Czy właśnie o tę maszynę chodzi, okaże się po wydobyciu wraku.

To kolejna wojenna historia, która odkryła swoje karty. Dwa lata temu pasjonaci lotnictwa z prywatnego Muzeum Pól Bitewnych w Krośnie odkopali w okolicach lotniska Targowiska szczątki samolotu bombowego, nurkującego Junkers Ju87 Stuka wraz ze szczątkami rumuńskiego członka załogi.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

 • 26 Cze, 2017
  Zainwestują w kulturę i sport
  Zainwestują w kulturę i sport
  To będzie najważniejsza inwestycja w Łękach Dukielskich. W ciągu 3 lat ma tam powstać Centrum Kultury Wiejskiej, które zastąpi baraki...
 • 26 Cze, 2017
  Nowości w mieleckim przemyśle lotniczym
  Nowości w mieleckim przemyśle lotniczym
  Przemysł lotniczy czeka na lżejsze i trwalsze materiały do budowy statków powietrznych. Dyrektor techniczny mieleckich zakładów lotniczych Bogdan Ostrowski podkreśla,...
 • 26 Cze, 2017
  Kukiz'15 zachęca do udziału w wyborach samorządowych
  Kukiz'15 zachęca do udziału w wyborach samorządowych
  "Oddajmy samorządy obywatelom" - pod taki hasłem Ruch Kukiz'15 zachęca mieszkańców regionu do startu w przyszłorocznych wyborach samorządowych. Ruszyła właśnie...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj