Nie bójmy się żmij w okresie godowym
Źródło fot. pixabay.com

Leśnik z Tuszymy w powiecie mieleckim zapewnia, że żmije zygzakowate w okresie godowym nie są groźne. To reakcja Artura Święcha na medialne ostrzeżenia przed agresją tych zwierząt.

Żmija zygzakowata jest jedynym jadowitym wężem żyjącym w podkarpackich lasach. Leśnik z Tuszymy przyznaje, że początek maja to okres godowy węży i żmij, ale jak dodaje informacje o ich agresji w tym czasie są nieprawdziwe.

Artur Święch tłumaczy to ich instynktem samozachowawczym. Samiec pozbywając się jadu potrzebuje na jego odtworzenie około 2-3 tygodni. To oznacza, że traci szansę na dostęp do kłębu godowego, czyli do samicy. Podobnie osłabiona samica nie jest zdolna do rozrodu.

Leśnik z Tuszymy, który zajmuje się żmijami i wężami od około 40 lat dodaje, że to bardzo skryte zwierzęta, które uciekają przed człowiekiem. Mogą być groźne jedynie w ostateczności, czyli gdy ktoś w lesie na nie nadepnie albo pierwszy zaatakuje.

Artur Święch podkreśla, że to człowiek jest zagrożeniem dla żmij, a nie odwrotnie. Co roku setki tych gadów giną z rąk turystów.

Oceń ten artykuł
(5 głosów)

Artykuły powiązane

 • 19 Lis, 2017
  Pacjenci wybiorą najlepszych lekarzy
  Pacjenci wybiorą najlepszych lekarzy
  Mieszkańcy Podkarpacia po raz kolejny będą mogli wybierać najlepszych lekarzy w regionie. Jutro (poniedziałek) rusza plebiscyt Esculap 2017. Pacjenci mogą...
 • 19 Lis, 2017
  Kto wybuduje kolejny fragment S19?
  Kto wybuduje kolejny fragment S19?
  23 oferty wpłynęły na przetarg w sprawie budowy drogi ekspresowej S19 od Niska do Sokołowa Małopolskiego. To kolejny fragment przyszłej...
 • 19 Lis, 2017
  Wyszkolą i pomogą znaleźć pracę
  Wyszkolą i pomogą znaleźć pracę
  Wciąż młode osoby z Łańcuta i Rzeszowa mogą skorzystać z bezpłatnych szkoleń zawodowych. Chętnych do projektu "Od szkolenia, do zatrudnienia"...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj