Nie bójmy się żmij w okresie godowym
Źródło fot. pixabay.com

Leśnik z Tuszymy w powiecie mieleckim zapewnia, że żmije zygzakowate w okresie godowym nie są groźne. To reakcja Artura Święcha na medialne ostrzeżenia przed agresją tych zwierząt.

Żmija zygzakowata jest jedynym jadowitym wężem żyjącym w podkarpackich lasach. Leśnik z Tuszymy przyznaje, że początek maja to okres godowy węży i żmij, ale jak dodaje informacje o ich agresji w tym czasie są nieprawdziwe.

Artur Święch tłumaczy to ich instynktem samozachowawczym. Samiec pozbywając się jadu potrzebuje na jego odtworzenie około 2-3 tygodni. To oznacza, że traci szansę na dostęp do kłębu godowego, czyli do samicy. Podobnie osłabiona samica nie jest zdolna do rozrodu.

Leśnik z Tuszymy, który zajmuje się żmijami i wężami od około 40 lat dodaje, że to bardzo skryte zwierzęta, które uciekają przed człowiekiem. Mogą być groźne jedynie w ostateczności, czyli gdy ktoś w lesie na nie nadepnie albo pierwszy zaatakuje.

Artur Święch podkreśla, że to człowiek jest zagrożeniem dla żmij, a nie odwrotnie. Co roku setki tych gadów giną z rąk turystów.

Oceń ten artykuł
(5 głosów)

Artykuły powiązane

 • 23 Sty, 2018
  Pamiętamy o ofiarach holokaustu
  Pamiętamy o ofiarach holokaustu
  Obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu odbyły się dziś w kolejnych miastach Podkarpacia - m.in. w Jarosławiu. Uroczystości rozpoczęło nabożeństwo...
 • 23 Sty, 2018
  Ruszyła budowa obwodnicy Czudca
  Ruszyła budowa obwodnicy Czudca
  Ponad 85 mln zł ma kosztować obwodnica Czudca w powiecie strzyżowskim. Większość pieniędzy na nią będzie pochodzić z funduszy unijnych....
 • 23 Sty, 2018
  Motor moich marzeń
  Motor moich marzeń
  Zostały narysowane, namalowane, powstały też na przykład ze zwiniętych ruloników papieru albo śrubek. Takie prace wpłynęły na konkurs na temat...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj